Renovace podlahy

Oprava či renovace podlah je jedním z nejkomplexnějších a nejnáročnějších povrchových úprav pro každou místnost. Máme - li starou podlahu, která je jen zašedlá a nevykazuje stopy hniloby, plísně a podobně, není třeba ji hned měnit za novou, která by nás stála daleko více peněz. Můžeme celou podlahu dokonale zrenovovat, bude pak vypadat jako nová.

Každá podlaha si žádá jiný postup

Před zahájením každé renovace je třeba si připravit všechen potřebný materiál a také se ujistit o tom, co vše je vlastně potřeba udělat a to s přihlédnutím k návrhu budoucího interiéru. V závislosti na této volbě se také mění pořadí přípravných prací, instalace, časové a finanční náklady. Kromě základních parametrů pro výběr existují úzce zaměřené úkoly. Prioritou může být například šetrnost k životnímu prostředí, přirozenost nebo zvýšená odolnost proti opotřebení. Zohledňujeme také výši odhadovaného rozpočtu přiděleného na renovaci podlahy obecně. Klíčovým bodem pro určení technologie renovace určitého typu podlahy je jistě míra poškození podlahy. se vším nám ale spolehlivě pomohou odborníci profesionální firmy, která se renovacemi podlah zabývá. Technik takové firmy posoudí tedy stav podlahy a následně určí možné řešení.

První kroky renovace

Bez ohledu na důvody, které nás nutí provést renovaci, začátek všech činností je v podstatě stejný, zjistit míru poškození a veškerý nábytek , pokud tam je, odstranit, aby byla místnost prázdná. Základní deska se demontuje podle potřeby. Pak přicházejí hodnocení a plánování budoucí práce, výpočet plochy a množství potřebného materiálu. je také možné, že izolace, která je pod základovou deskou může být v uspokojivém stavu a může být ponechána. V této situaci máme štěstí a značně se nám tak zkracujete čas a složitost procesu. Pokud se jedná o dřevěnou podlahu, je nutné, aby veškeré technologické postupy renovace byly dodržovány i ve stejném pořadí. Náročnost renovace podlah je různá, záleží na rozsahu poškození, ale jistě by jsme se měli spolehnout na pomoc profesionální firmy, která se touto činností zabývá. Dřevěné podlahy se mohou vlivem času posunout, vytvářejí se trhliny a praskliny a jiné podobné vady na kráse. Takovéto desky by se mohly v budoucnu zlomit.

Broušení k renovaci podlahy patří

Jako první musíme u renovace dřevěné podlahy celou plochu sbrousit. Odstraníme tak staré nátěry a laky, které by nám v poslední fázi renovace mohly jen celou práci zhatit. Podlaha se tak může sbrousit až o 2 mm, takže bychom s tím měli počítat. Dokonce může dostat i jiný odstín, který nám ovšem může připravit dokonale harmonizující design s interiérem našeho bytu. jestliže jsme podlahu dobře vybrousili, můžeme se postarat o tmelení. Speciálním tmelem celý povrch dřevěné podlahy zatmelíme, hmota se tak dostane do všech spár a mezer, které se vlivem opotřebení objevily. Tmel můžeme ale také nanést pouze na určitá místa podlahy, která vykazují největší známky opotřebení. Po zaschnutí přichází na řadu opět broušení. Tady odstraňujeme přebytečný tmel a srovnáváme podlahu do roviny. broušení je potřeba nejprve na hrubo a pak jemným brusným papírem do hladka. Pak bude podlaha připravena na povrchovou úpravu. Po každém broušení se doporučuje podlahu dobře vyluxovat, neboť jemný prach z broušení se dostane opravdu všude a my pak v konečné fázi máme o práci méně.

Lakování nebo voskování

Pokud jde o renovaci dřevěných podlah,jejich konečnou fází je voskování nebo lakování. To patří mezi nejběžnější povrchové úpravy podlah. Musíme mít ale na paměti, že je třeba použít zhruba tři vrstva a plné zatížení takto natřené podlahy je až po několika dnech. Voskování je také oblíbenou povrchovou úpravou a můžeme zde dosáhnout výborného barevného odstínu. To nám nahrává do karet v případě, že chceme dosáhnout co možná nejlepší kombinace s našim dokonalým interiérem.

Publikováno: 11. 02. 2019

Kategorie: Rady a tipy