Proč pro vytvoření základů použít raději zemní vruty?

Už jste slyšeli o populární inovaci ve stavebnictví, která se v posledních letech pyšní velké oblibě? Určitě vás napadne hned několik novinek, ale my máme na mysli právě zemní vruty. Pokud plánujete položit základy pro zahradní domek nebo třeba pergolu, pravděpodobně použijete klasické betonové nebo ocelové patky. Ovšem betonování je pracné a časově náročné, proč tedy nezkusit zemní vruty? Vruty vám mohou ušetřit čas a úsilí při položení základů, ale také případná demontáž stavby je zcela jednoduchá. V následujících řádcích vám představíme pár důvodů, proč použít raději zemní vruty než jinou alternativu.

Co jsou zemní vruty a k čemu slouží?

Pro začátek, abyste byli v obraze je na místě vysvětlit, co vlastně zemní vruty jsou a k čemu slouží. Jedná se o vruty vyrobené z oceli, která je následně pozinkována. Zinek se přidává z toho důvodu, abychom předcházeli vzniku případné koroze. Možná jste slyšeli o betonových pilotech, které fungují na stejném principu jako zemní vruty.

Proč použít raději zemní vruty?

Nebudeme chodit kolem horké kaše a přejdeme rovnou k věci. Proč raději dát přednost zemním vrutům před betonovými patkami? Vyhnete se betonování! Není žádným tajemstvím, že celý proces betonování je fyzicky náročný, ale především musíte čekat než beton ztuhne, což může trvat 3-4 dny, v nepříznivém počasí dokonce i týden. Naopak zemní vruty snadno zavrtáte do země za pomocí roxoru nebo delší kovové tyče. Další výhodou je snadná manipulace s vruty. Pokud dojde na případnou demontáž stavby, nemusíte rozkopávat a rozvrtávat kusy betonu, zemní vruty stačí pouze vytáhnout ze země a použít na jiném místě.

Rada na závěr

V případě, že terén neumožňuje vrut zavrtat do země nebo je to obtížné, zkuste použít speciální instalační T klíč, který vytvoří větší rameno páky, tudíž vrut snadněji zavrtáte.

Publikováno: 22. 02. 2023 / Aktualizováno: 14. 02. 2022

Kategorie: Stavba a rekonstrukce | Dřevostavby