Výhody a nevýhody dřevostaveb: Porovnání základních vlastností zděného a dřevěného domu

Zajímá vás srovnání dřevostaveb s klasickými zděnými budovami? Pokud ano, zde vám předložíme malé srovnání těchto dvou typů domů.

Výstavba dřevostavby je rychlejší

Nejprve se podívejme na rychlost stavby. Zde určitě vyhrává dřevostavba, i když v posledních letech jsou i zděné stavby realizovány poměrně rychle, přesto výstavba dřevostavby je stále rychlejší.

Akumulační přínosy

Renomovaný internetový poradce praví: další porovnatelnou veličinou jsou akumulační schopnosti. Zde je potřeba říci, že zděné stavby akumulují teplo více než dřevostavby. Dřevostavby rychleji vystydnou a vychladnou než zděné stavby. Dřevostavby se však ve srovnání se zděnými budovami mnohem rychleji vytopí.

Celková životnost staveb je srovnatelná

Co se týče živnosti obou staveb, zde je potřeba konstatovat, že obě stavby jsou na tom zhruba podobně. Při řádném ošetření materiálů je životnost dřevostavby srovnatelná se zděnou budovou.

Otázky komfortu a stylu bydlení

Obecně lze říci, že dřevěné materiály přirozeně korigují vlhkost vnitřního zařízení, takže dřevostavby umožňují lepší a komfortnější klima i vyšší teplotu vnitřních obvodových zdí. Na pohled i na dotek působí dřevostavby rovněž lépe a příjemněji. Dřevo je velmi útulný materiál, který se dá umně kombinovat s jinými přírodními stavebními materiály. Dřevostavby jsou rovněž šetrnější vůči životnímu prostředí, neboť materiál je recyklovatelný. Výstavba dřevostavby je určitě ekologičtější než výstavba zděného domu, neboť objem transportovaného materiálů je u dřevostavby podstatně menší. S dřevem se dá rovněž více kouzlit, pomocí dřeva totiž dosáhnete členitý a dostatečně prostorný interiér podle svých snů a představ. Dřevo je navíc přírodní materiál, který je plně obnovitelný. Nevýhodou dřevostaveb je, že dřevo mohou napadnout škůdci, ať už se jedná o hmyz nebo houby.

Publikováno: 22. 09. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Dřevostavby