Srubové domy

Dnes se původní slovanské tradice vrací do módy - budova domu z ekologicky šetrných materiálů a poskytuje příznivou atmosféru a pozitivní energii v domě. A bez ohledu na skutečnost, že se již objevily mnohem levnější a jednodušší materiály, každým rokem se stále více lidí pokouší žít daleko od městského shonu v pohodlném a dobře udržovaném domě. Dřevěný srub je mezi všemi alternativami, které dnešní trh nabízí jednou z nejlepších možností pro trvalý a harmonický domov. Nejspolehlivějšími dřevěnými domy, nejteplejšími a nejpozoruhodnějšími jsou právě tyto stavby, které se vyznačují svou gigantností a zároveň krásou. Dnes na trhu stavebních organizací existuje obrovský počet návrhů na jejich výrobu a montáž. Proto může každý z nás vzhledem k naší laické neodbornosti, sdělit svá přání a požadavky na takový typ domu a odborníci nám zajistí vše k tomu, abychom byly nadmíru spokojeni.

Co je základem pro stavbu takového domu?

Stavba každého domu a srubu nevyjímaje, začíná výběrem nebo vytvořením projektu. Jaká kritéria jsou v projektu primárně brána v úvahu? To je určitě velikost budoucího domu a počet podlaží. Délka zdí určuje plochu jedné podlahy, která, vynásobená počtem podlaží, udává celkovou plochu domu a výška stěn určuje rozměry stropů. Také výběr vhodného materiálu je velmi důležité. Je to ale také trochu otázky finančních možností. Pro stavbu srubu je vhodná borovice obecná, modřín, cedr, osika, severní borovice, ale i klasický smrk. Ten se ale používá méně, neboť je náchylnější k rozpadu. Doporučujeme použít dřevo, které se nebojí vody - modřín nebo osika. Můžeme mít srub celý z modřínu nebo cedru, ale musíme počítat z jejich velmi vysokými náklady. Dřevo, které se používá k zhotovení srubového domu, by nemělo mít viditelné a neviditelné vady. Dřevo je navíc poměrně lehký materiál, takže v takovém domě není třeba vybavit masivní, pevný základ, stačí lehký, hlubší podklad. Na co bychom neměli zapomenout je fakt, že pro stavbu srubu je nejvhodnější dřevo kácené v zimě. Během tohoto období totiž v kmenu stromu není žádný mokrý průtok. Takové dřevo díky nízké přírodní vlhkosti nejen rychle schne, ale také díky zimnímu období kácení jsou zpočátku méně postižené bakteriemi a parazity.

Výhody srubových domů

Mnozí z nás stále ještě váhají nad stavbou takového domu. Jejich výhody jsou ale opravdu veliké a tak by nám mohly rozhodování trochu usnadnit. Jde zejména o časovou úsporu. Znamená to, že dům můžeme mít k dispozici za několik týdnů maximálně čtvrt roku. Je postaven z velkých klád, které do sebe dokonale zapadají a tak jde stavba rychle kupředu. K tomu samozřejmě potřebujeme odbornou firmu, neboť sami bychom asi tyto velké kulatiny nedokázali uzvednout, aby do sebe zapadaly. Další výhodou je cena. Dřevěný dům je v porovnání s klasickou zděnou stavbou o poznání levnější, což je jistě příjemné zjištění a ušetřené finanční prostředky tak můžeme využít jinde. Když se ještě vrátíme k samotné stavbě srubu, můžeme konstatovat, že stavět se může prakticky v každém ročním období. Odpadají zde také tzv. mokré cesty stavby, jako je například betonování. Velice vhodná je kombinace dřeva s jiným přírodním materiálem, například kamenem. Dům pak vypadá opravdu úchvatně a konkuruje mnohým moderním stavbám dnešní doby.

Dřevo jako ekologický materiál

Projekty dřevěných domů jsou v naší době oblíbené, protože dřevo je ekologicky šetrný a obnovitelný materiál. Díky speciální dřevěné struktuře dýchání se v domě vytváří příznivá mikroklima, optimální vlhkost a dokonalá vůně dřeva. Kromě toho je takový dřevěný srub unikátní a velice krásný. Musíme také dbát i na to, do jakého prostředí si takový dům chceme postavit. Hodí se zejména na okraj města nebo spíše na vesnici, kde je úzce spjat s okolní přírodou.

Publikováno: 10. 03. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce | Dřevostavby