Izolace z čedičových vláken
Izolace z čedičových vláken je využívána pro tepelnou izolaci budov, přičemž rapidně snižuje spotřebu energie na vytápění našeho domovního interiéru. Čedičová vlna je navíc stoprocentním přírodním produktem a je tak pro náš organismus zdravotně nezávadná, tudíž se nemusíme obávat z dlouhodobého hlediska instalace zateplení zrovna z tého látky. Navíc je velice ekologická a splňuje obvykle i ty nejmodernější evropské normy.
Jak se izolace z čedičových vláken vyrábí? Jde vlastně o druh minerální izolace, která se vyrábí tavením a rozvlákňováním směsi čediče, sideritu, vápence, dolomitu a koksu v kombinaci s recyklovaným sklem. Nezbytná je pak příměs i protiplísňových přísad. Laicky by se tento proces dal připodobnit k výrobě cukrové vaty. V některých vatách najdeme i nepatrné množství oleje či potravinového škrobu. Proč? Zamezíme tím prašnosti materiálu, což může být při následné instalaci docela nepříjemná vlastnost.
Vzniklý výrobek je pak tvarován do formátu desky, rohože či volné vaty. Desky jsou pak našívány na nosné pletivo nebo polepovány folií pro lepší funkční vlastnosti.
Jaké jsou výhody izolace z čedičových vláken? Především je to nehořlavost (izolace běžně odolává teplotám kolem tisíce stupňů Celsia, a to bez jakékoliv změny ve struktuře), což u jiné izolace nelze tak jasně zaručit. Prodyšnost použitého přírodního materiálu umožní stavbám takzvaně dýchat a omezí tvorbu plísní, které mohou často poškozovat naše zdraví a nemusí být současně v izolační vrstvě vůbec odhaleny. Izolace z čedičových vláken je kromě toho rozměrově stálá i po letech a je také hydrofobní, tedy nenasává zbytečnou vodu. Kromě skvělých tepelně-izolačních vlastností nabízí čedičová izolace i vynikající akustické vlastnosti. Tlumí hluk jdoucí k nám z ulice či od nepříjemných sousedů, což výrazně přispěje ke komfortu našeho bydlení.
Pokud se rozhodneme použít izolaci z čedičových vláken pro naši novou dřevostavbu, určitě se nemusíme omezit jenom na stěny. Specializovaná firma určitě ráda zajistí i izolaci stropů, podlah nebo plochých střech, takže vše můžeme vzít takzvaně při jednom a ještě ušetřit do budoucna poměrně velkou částku. Ročně klidně i několik tisíc korun, takže - vyplatí se nám taková investice v rámci jedné generace nebo ne?
Publikováno: 21. 11. 2012
Kategorie: Stavba a rekonstrukce | Ostatní