Finská sauna

Historie finské sauny má více než dva tisíce let, během níž se její návrh lehce změnil. První popisy v literatuře se objevily již v 10. století a charakterizovaly sauny, jako obytné uměle vykopané jeskyně s krbem, kde bylo příliš velké horko. Později se sauny staly plnohodnotnými samostatnými budovami , které bychom mohly klidně nazvat sruby s kamny. Kamna v takovém srubu ovšem neměla komín a kouř vycházel z mírně otevřených dveří nebo dokonce z díry ve střeše. Technologie i architektura jde stále kupředu a tak i sauny mají dnes úplně jinou podobu. I když ty finské srubové domečky nám asi v paměti zůstaly.

Klasická finská sauna moderní doby

Dnes je sauna prakticky v každém domě ve Finsku a není to jen místo, kde si potřebujeme odpočinout, ale jde i o místo společenského setkávání lidí. Navíc je sauna velmi oblíbená a zaujímá i přední místa co se týká luxusního a kvalitního bydlení. Moderní finské sauny jsou kombinací tradiční suché římské sauny nebo - li římských lázní a vlhké ruské venkovské sauny. Samostatné sauny jsou postaveny jako srubové domečky a to výhradně ze dřeva, zejména jehličnanů.

Kvalitní materiál pro sauny

Jak už bylo řečeno, sauny jsou postaveny výhradně ze dřeva. Vhodné jsou k tomu zejména jehličnaté stromy, ale některé druhy listnáčů také nejsou úplně k zahození. Samozřejmě, že výběr dřeva na stavbu sauny je také na finančních možnostech investora. Lze použít smrkové, lipové dřevo, ale vhodná je i olše a osika. Z těch dražších můžeme použít cedr nebo kanadskou borovici, nebo luxusní africké dřevo abachi. Mnohé sauny se dají nakombinovat, vypadají pak velice hezky a moderně. Všem velmi známý a příjemný dotyk prohřátého dřeva na naše nahé tělo patří mezi oblíbené zážitky.

Princip saunování a účinky na naše tělo

Princip saunování spočívá vlastně ve střídavém působení zahřívání a ochlazení na lidský organizmus. Její blahodárné účinky jsou známé již po staletí. Pokud chceme posílit imunitu a zahnat podzimní chmury, je sauna tím správným řešením. Vyhnat bacily z těla, odpočinout a pročistit svou mysl znamená nabrat energii na další dny. Ale sauna nemá jen blahodárné účinky na posílení naší imunity. Je také vhodná jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů a je vhodná také jako odpočinková forma pro sportovce.

Na co bychom neměli zapomenout

Jestliže se rozhodneme pro domácí saunu, musíme se rozhodnout, zda budeme budovat saunu sami nebo si na pomoc povoláme odbornou firmu. Je v tom zásadní rozdíl, protože postavit si saunu svépomocí znamená obstarat si všechen materiál a vše kolem stavby. Zapomenout se také nesmí na dokonalou a hlavně správnou izolaci. bez ní by totiž sauna ztratila svůj účel a my bychom tak vyhodily peníze prakticky oknem ven. K izolaci sauny se používá minerální vata nebo vata čedičová, ale v současné době se používají i PU panely, které mají podobné vlastnosti jako polystyren a jsou tudíž velmi vhodné pro izolaci a to nejen sauny.

Sauna s odborníky

Druhá možnost jak si pořídit saunu, znamená oslovit profesionální firmu, která se stavbou nebo prodejem již hotových saunových kabin zabývá. Podle našich požadavků a přání mohou zhotovit saunu takovou, jakou opravdu chceme. Návrhů a projektů je nepřeberné množství. Tady záleží hodně právě na finančních možnostech investora. Je ale také možné postavit si saunu ne jen jako dřevěný domeček na zahradě, ale můžeme ji mít v domě i v atypickém prostoru, kde využijeme prakticky každý centimetr. Jde tedy o zhotovení sauny na míru. Sauny se tedy dodávají se vším všudy a to včetně vnitřního vybavení a samozřejmě i topení.

Publikováno: 07. 02. 2019

Kategorie: Rady a tipy