Dřevostavba a její vytápění

Dřevo je stavební materiál, který je značně lehký, což v praxi znamená, že se vyznačuje poměrně malou tepelnou akumulací. Dřevěný dům se rychle vytopí, ale rychle také vychladne. Obecně však platí, že pro vytápění dřevostavby můžete využít všechny dostupné typy vytápění, které jsou na dnešním tuzemském trhu k dispozici. Na zvážení pouze zbývá jejich dopad na váš rodinný rozpočet a v neposlední řadě také jejich uživatelský komfort. To v praxi znamená, zda-li chcete ve své dřevěné chaloupce zatopit pouze jedním zmáčknutím tlačítka, nebo si posekáte dříví a zatopíte si kamny nebo krbem.

Vytápění bez námahy

Pokud si budete chtít zatopit ve své dřevěné stavbě pouze jedním zmáčknutím tlačítka, na výběr máte například kotel na tuhá, plynná nebo kapalná paliva. Koupit si rovněž můžete elektrokotel. Značně oblíbená jsou dneska i tepelná čerpadla a solární kolektory, jsou však ekonomicky dražší a náročnější. Tyto zdroje tepla jsou dnes většinou instalovány do nízkoenergetických domů. Výhodou těchto zdrojů tepla je, že se nemusíte neustále dívat na stoupající ceny energií.

Vytápění s částečnou námahou

Pokud si chcete štípat dříví, tak si pořiďte krb nebo krbová kamna. Krb má své nezaměnitelné kouzlo, které se nedá nahradit žádným plynovým kotlem nebo solárním kolektorem.

Elektrické přímotopy

Vedle krbových kamen si ještě můžete koupit praktické elektrické přímotopy, které jsou vhodné zejména do místností a pokojů, které nejsou používány příliš často a pravidelně. Elektrické přímotopy však uplatníte především pro malé pokoje a místnosti. Výhodou přímotopů je, že se dají bez problémů převážet a přenášet. Zmiňované zdroje tepla můžete rovněž různě kombinovat. Kupříkladu celou budovu můžete vytápět plynovým kotlem a v největším pokoji si můžete pořídit pěkný krb nebo krbová kamna.  

Publikováno: 13. 11. 2012

Kategorie: Stavba a rekonstrukce