Dokonalá a krásná stará parketová podlaha

V mnohých starších domech se můžeme setkat s velmi kvalitní parketovou podlahou. Ale i ta nejlepší podlah na světě si postupem času vyžádá renovaci nebo alespoň opravu. Je renovace vůbec vhodná? Není lepší si pořídit podlahu novou? Dřevěné podlahy patří odjakživa k těm nejkvalitnějším podlahám vůbec, takže pokud máme doma nebo na své chalupě právě parkety a jsou již za ta léta zašedlé a ne moc vzhledově hezké, nemusíme ji hned měnit za novou a můžeme se pokusit ji zrenovovat.

Jak provést renovaci parketové podlahy

Určitě bychom se měli obrátit na profesionální pracovní tým firem, které tyto služby nabízejí ve svém portfoliu. Mají mnohaleté praktické zkušenosti, které využívají při své práci, dovedou si poradit i stou těžší formou renovace a mají k tomu všemu i potřebné vybavení, výkonné brusky, vysavače a podobně. Na trhu služeb je takových firem mnoho, takže máme možnost volby. Dřevěné podlahy a parkety patří stále k těm podlahám, které jsou velmi populární a oblíbené, i když trh dnes nabízí mnoho imitací dřeva a jiných materiálů. Dřevo je velmi kvalitní a pevný materiál, který znali již dávno naši předkové. Má velice dobré tepelně izolační vlastnosti, dokonalou strukturu a krásně voní. Máme - li doma takovou podlahu, můžeme si být jisti, že máme doslova poklad na podlaze.

Každá renovace představuje několik etap

Před každou renovací bychom si měli pozvat odborného technika, který nám sdělí, v jakém rozsahu je podlaha poškozená. Má zkušenosti a ví, jak svou práci dělat dobře. Po pečlivém prozkoumání nám také sdělí možné řešení. Většinou se jedná o jednodušší formy renovace, takže postačí podlahu vybrousit a znovu nalakovat. V opačném případě se renovace parket vyžádá větší rozsah prací. V prvé řadě se musí parketová podlaha dobře na hrubo vybrousit. Odstraní se tak veškeré nečistoty, které se za tu dobu na podlaze nahromadily, dále pak také starý lak nebo nátěr a dokonce se odstraní i některé menší a ne moc hluboké rýhy například od domácích mazlíčků. Podlaha se také může zbrousit až o 2 mm, ale to na renovaci vůbec nic nezmění. Ba naopak, taková renovace se může provádět i několikrát a máme tak jistotu, že budeme mít vždy dokonalou, pevnou a stabilní podlahu, která nám bude sloužit ještě několik dalších let.

Jak vyzrát na mezery nebo vrzání parket

Jestliže nám ale parkety vržou, znamená to, že se některá z nich uvolnila. Je potřeba parketu nahradit novou. Měli bychom proto mít připravené parketové díly ve stejné velikosti a odstínu také pro případ, že by některé parkety bylo nutné vyměnit z důvodu trvalého poškození. jestliže vykazují parkety mezi sebou mezery, můžeme je vyplnit speciálním tmelem, který je přímo pro tito práci určený. Lze ho použít celoplošně nebo jen na postižená místa a necháme jej řádně vyschnout. Tmel, který dobře vyplnit mezery se musí následně vybrousit. Opět tedy přichází na řadu bruska. Potom je potřeba vysát veškerý prach, který broušením vznikl a docílíme tak hladkého povrchu podlahy, který je potřeba pro povrchovou úpravu.

Ochranná vrstva

Aby parkety vydržely dlouhou dobu a udržely si estetiku po celou dobu životnosti, musí být dobře ošetřeny trvanlivou a spolehlivou ochrannou vrstvou. Pro tento účel existuje velké množství přípravků, jako je olej, lak, vosk, které mohou také být v různých konzistencích a barevných odstínech. Olej s barevnými pigmenty dodává parketám teplou, matně hedvábnou texturu a ušlechtilý vzhled. Lakování představuje několik vrstev a plné zatížení takto ošetřené podlahy je možné po několika dnech.

Publikováno: 07. 12. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce | Stavba a rekonstrukce