Máte doma dřevěnou podlahu a nevíte si rady s údržbou?

A co renovace dřevěné podlahy? Na tyto otázky vám spolehlivě může odpověď náš článek, který je zaměřen právě na údržbu i renovaci dřevěných podlah.

Dřevěná podlaha je trend

Mnozí z nás mnohdy ani neví, že mají doma dokonalou a kvalitní podlahu, která ač je staršího data a nevypadá po létech používání tak, jak bychom si představovali. Dřevo je svým způsobem nejstarší stavební materiál, který neztrácí svou kvalitu, strukturu, ale především osobitost a trvanlivost. I když se to nezdá, je dřevěná podlaha stále in a v každém interiéru vypadá dokonale. Takovou podlahu si pořizujeme nejen pro svou osobitost, ale také pro svou pevnost a tepelně izolační vlastnosti. Navíc dřevo má velmi originální strukturu, kterou jen těžko můžeme nahradit, i když je dnes na trhu mnoho imitací, klasickému dřevu se zkrátka nic nevyrovná. No a co bychom tedy měli dělat se starou dřevěnou podlahou? Určitě ji zrenovovat. Není umění ji hned strhnout a vyhodit, ale dobře zrenovovaná podlaha nám může posloužit dalších několik let. Pokud se tedy o ni pak budeme i náležitě starat. Jde o to, že i když taková stará podlaha nevypadá zrovna lákavě a hezky, musíme přidat ruku k dílu a něco s ní provést. K tomu stačí jen málo. Pozvat si odbornou firmu není zase tak těžké a jejich praktické zkušenosti jsou jistě k nezaplacení. Naše laická neodbornost by mohla v tomhle případě způsobit spíše víc škody jak užitku a tak po vlastních zkušenostech říkáme, pozvěme si profesionály! Navíc v tomhle směru ušetříme nejen své finanční prostředky, ale zejména čas, který je opravdu potřeba.

Jak bychom tedy měli začít?

Ono když se řekne renovace dřevěné podlahy, musíme trochu počítat také s tím, že celá realizace nebude hotova za hodinu. Místnost se musí vyklidit a o vhodnosti řešení renovace se musíme poradit s odborným technikem odpovídající firmy. Ten nám také řekne rozsah poškození podlahy. Pokud podlaha samozřejmě jeví známky hniloby, tak o její celkové výměně není pochyb. Ale jinak můžeme udělat ze staré dřevěné podlahy opět novou a pěknou. Základem je dokonalé čištění staré podlahy , kde hrubým broušením odstraníme veškeré nečistoty i starý nátěr či lak. Dřevo tak dostane i jinou barvu a je možné, že díky takovému broušení se zmenší zhruba až o 2 mm. K tomu je zapotřebí kvalitní technika. Brusky jsou nepostradatelnou výbavou všech takových firem, které se renovacemi zabývají. Tyto brusky jsou dnes velmi kvalitní a některé jsou opatřeny i vakem na sběrný prach, který se během práce s broušením vyskytne. Je to zákeřný drobný jemný prach, který bohužel najdeme pak skoro všude, takže se určitě vyplatí si před celou akcí zakrýt veškerý nábytek. Jestliže máme takhle připravenou podlahu na další etapu renovace, musíme vyplnit spáry, mezery a jiné nedokonalosti a k tomu je určený speciální podlahářský tmel. K jeho rychlejšímu účinku je k dostání i tmel s tvrdidlem, které vypadá spíše jako dětská zubní pasta. Jeho účinek je ale výborný. Po nanesení tmelu, který lze použít celoplošně nebo jen na vybraná místa se podlaha musí opět zbrousit. Je to proto, že k dokonalosti celé renovace je potřeba mít celý povrch hladký a rovný, bez nečistot. Jestliže se tedy dopracujeme až sem, máme skoro práci hotovou. Závěrečné broušení nám povrch podlahy vybrousilo do hladka a my teď jen podlahu řádně vysajeme. Nakonec si musíme zvolit povrchovou úpravu podlahy. Máme několik možností, z nichž nejpoužívanější je lakování. To se provádí ve více vrstvách, takže musíme také trochu počítat s tím, že podlahu můžeme plně použít asi po několika dnech.

A jak jsme na tom s údržbou dřevěné podlahy?

Pokud máme lakovanou podlahu, je nejjednodušším způsobem vlhký hadřík, kterým setřeme nečistoty. Jasně, že nesmíme použít žádné agresivní prostředky, protože by mohly naleptat lak a tím pádem by byla celá práce úplně zbytečná. Takže dřevěnou podlahu čistit určitě lze, ale s vodou velmi opatrně. Dřevo se moc rádo s vodou nemá.

Publikováno: 04. 02. 2019

Kategorie: Rady a tipy