Jaký konstrukční systém zvolit?

Uvažujete o pořízení nebo stavbě dřevěného domu? V současnosti se můžete rozhodnout z několika možností, jak konstrukci dřevostavby řešit. Podívejme se v krátkosti na jejich přednosti a zápory.

Dřevostavby z masivních panelů

Předem zpracované panely z masivního dřeva jsou opracované v přesných rozměrech pro stěny, stropy i střechy. Díky těmto předem zpracovaných dílech se samotná stavba velmi snadno poskládá. Výhoda tohoto konstrukčního systému je velmi rychlá a především snadná výstavba. Taková dřevostavba má rovněž výtečné statické a izolační vlastnosti. Díky tomuto konstrukčnímu systému můžete stavět i vícepatrové budovy. Drobnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, včetně vyšších nákladů na dopravu a těžkou mechanizaci na samotné stavbě.

Montované sendvičové dřevostavby

Předem zhotovené velkoformátové panely se na stavbě připevňují na nosný skelet. Skládají se dvě vrstvy desek, mezi které se vloží potřebná tepelná izolace. Výhoda tohoto konstrukčního systému spočívá v jeho jednoduchosti a značné rychlosti stavby. Samotnou stavbu máte hotovou do tří až šesti měsíců. Montované sendvičové dřevostavby mají zejména nízkou pořizovací cenu. Nevýhodou tohoto konstrukčního systému je omezenější nabídka a horší izolační vlastnosti.

Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí

Na míru rozřezané dřevěné desky nebo hranoly se při stavbě spojují prostřednictvím hřebíků a plechových spojek do skeletu. Do předem zhotovené dřevěné sítě se vsune potřebná izolace a stěny se obkládají dřevovláknitými deskami. Výhodou tohoto konstrukčního systému jsou široké možnosti tvarování domu a značná odolnost vůči vysokému zatížení. I zde je možnost stavět vícepatrové budovy. Při stavbě není zapotřebí těžká mechanizace, takže budete mít rovněž nižší náklady za dopravu. Nevýhoda tohoto konstrukčního systému je mnohem pracnější a delší výstavba.  

Publikováno: 22. 11. 2012

Kategorie: Rady a tipy