Finská sauna pro energii a odpočinek

Stále častěji se setkáváme s možností mít doma svou saunu. Je to místo, které nám dodá energii, tělo bude dokonale uvolněné a my navíc máme své soukromí a nemusíme se dělit s ostatními. Finská sauna je tedy nejlepší volbou. Ale musíme vzít v úvahu, že vytvoření nezávislé sauny bude trvat nějaký čas a bude vyžadovat určité znalosti a zkušenosti.

Kvalitní saunové kabiny

Pokud nemáme dostatek volného času k tomu, abychom si vlastníma rukama postavili saunu, můžeme si koupit hotovou finskou saunu. Má mnoho podob, velikostí, bývají z nejrůznějšího materiálu a jsou jistě cenově dostupné pro všechny. Výhodou hotové sauny je velmi jednoduchá metoda montáže a instalace. Tento proces nebude trvat déle než 3-4 dny. Finské sauny v hotové verzi se prodávají téměř v každém specializovaném obchodě. V extrémních případech ji můžeme zakoupit prostřednictvím internetového obchodu. Další výhodou takové sauny je rozumná cena. Popularita hotových saunových kabin je dána skutečností, že je možné je instalovat nejen v domech, ale také v panelových domech třeba v pátém patře. Například ve Finsku jsou hotové sauny téměř v každém bytě či domě.

Princip finské sauny

Pojem sauna zřejmě nejlépe vystihuje dvousloví střídavá koupel. Finská sauna funguje na principu suché a horké páry a musíme k tomu mít i ve své blízkosti sprchu nebo třeba venkovní bazén. Je třeba také poznamenat, že v průměru teplota vzduchu, kterou má finská sauna sama o sobě, se pohybuje od 80 do 120 stupňů a stavba nevyžaduje velké výdaje. Relativní vlhkost vzduchu je pouze 10%, což vede ke zvýšenému pocení, tím pádem i k intenzivnějšímu způsobu saunování. Aby byla finská sauna co nejpohodlnější, je pro její výstavbu nutné mít minimálně 5 m2.

Sauna bez kamen nemá smysl

Sauna musí mít také své vytápění, jinak ztrácí svůj účel a stává se pouze dřevěnou místností, kterou můžeme využít jako "trucovnu". Pokud chceme mít kamna dřevo , jde zejména o estetičnost produktu a máme jistě trochu více práce s výhřevem sauny, neboť je nutné saunu připravit několik hodin předem. Autentičnost ale v tomto případě se nedá popsat. Praskání dřeva a plameny ohně jsou uklidňující hudbou pro naši mysl. Vhodné je také položení saunových kamenů, které můžeme polévat vodou nebo pro zpestření i bylinnými příměsemi. Naopak elektrická saunová kamna představují spíše komfort. Výhody takových kamen jsou zejména zjednodušené ovládání, výběr požadovaného režimu teploty, vysoce kvalitní ochrana proti požáru,  sauna se velmi rychle ohřívá na požadovanou teplotu.

Blahodárné účinky sauny

Pokud si chceme finskou saunu pořídit doma, jistě nás bude také zajímat i to, jaká pozitiva sauna má. Především je to posílení imunity. Pravidelnou návštěvou sauny tak můžeme získat větší obranyschopnost a v zimních měsících se nám chřipka a nachlazení vyhne obloukem. Dobrý vliv má také na cévy, prokysličení mozku a srdce. Také pro jedince trpící alergiemi má sauna velký význam a je vhodná i jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů. Jak je vidno, sauna je vychvalována do nebes a tak záleží jen na nás, zda si ji pořídíme doma nebo budeme navštěvovat wellness centrum.

Publikováno: 20. 02. 2019

Kategorie: Rady a tipy