Druhy dřevostaveb

Máte v oblibě dřevostavby, ale chtěli byste bydlet v dřevěném domě, který je svým způsobem odlišný a specifický od ostatních dřevěných staveb? Zde vám nabídneme některé druhy dřevostaveb, které jsou v něčem trochu odlišnější od klasických dřevěných budov. V tomto článku si představíme sruby, montované dřevostavby a roubenky.

Sruby

Nejprve si představme sruby, které mají dlouhou tradici především v skandinávských nebo v hornatých zemích. Oproti ostatním dřevěným budovám se liší tím, že jsou vybudovány z již opracovaných kmenů. Při stavbě srubu se musí dodržovat velmi přesný postup, takže stavbu nelze příliš moc uspěchat. Díky tomu jsou sruby nejdražší podobou bydlení v dřevostavbách.

Montované dřevostavby

Dalším druhem dřevostavby jsou moderní montované dřevostavby, které se na stavebním trhu objevily teprve nedávno. K stavbě montovaného dřevěného domu se používají již předem vyrobené dřevěné panely, které jsou zpravidla již naplněny dalším izolačním materiálem. Tento druh dřevostavby je velmi populární především díky možnosti kombinování s dalšími stavebními materiály. Montovaná dřevostavba nemusí rovněž na první pohled připomínat klasickou dřevěnou budovu. Dřevěné panely se velmi jednoduše dají pokrýt omítkou. Tento druh dřevostavby se dá taktéž použit jako základ pro výstavbu pasivního nebo nízkoenergetického domu.

Roubenky

Poslední druhem dřevostavby, který si dneska představíme, jsou roubenky. Roubenky jsou postupem stavby značně obdobné srubům. Základní rozdíl je však zřejmý už na první pohled, neboť roubenky nejsou budovány z kulatých kmenů, nýbrž z kmenů, které jsou opracovány do tvaru hranolu. Ty jsou následně sestavovány do sebe. Roubenka se taktéž dá kombinovat s jinými stavebními materiály. Velmi častým jevem je kombinace roubenky se zděným domem, která nevypadá vůbec špatně.  

Publikováno: 22. 11. 2012

Kategorie: Dřevostavby