Používejte dešťovou vodu, ušetříte tisíce. Jak ji v domácnosti využijete?

Proč zbytečně platit za něco, co nám doslova padá shůry? Dešťová voda neboli dešťovka nám sice čas od času pořádně zatopí (respektive zaplaví...), ale jinak díky ní můžeme výrazně ušetřit za pitnou vodu. Tu sice nemůže plně nahradit, ovšem nabízí se několik možností využití doma i na zahradě. Pořídíte-li si kvalitní nádrž na dešťovou vodu, ulevíte peněžence i přírodě. Plýtvání vodou a její nedostatek patří k palčivým tématům posledních let. Paradoxní je, že v České republice pitnou vodou plýtváme jako téměř nikde na světě – vodu z kohoutku používáme i tehdy, kdybychom ji mohli nahradit dešťovkou. Průměrná denní spotřeba se pohybuje kolem 100 litrů – zhruba polovinu by přitom mohla tvořit voda dešťová. Dešťovou vodu lze sbírat různými způsoby – ideálně do k tomu určené nádrže na bázi jímky. Raději se však vyhněte kombinaci měděného okapu a asfaltové střešní krytiny – při kontaktu s těmito povrchy by mohlo dojít ke kontaminaci.

Jak sbírat dešťovou vodu? Třeba do speciální nádrže na bázi jímky. | Foto: dobrezumpy.cz

Voda bez chloru a soli svědčí rostlinám

Dešťovou vodu lze využít na zalévání zahrady, ale také na praní prádla. Na zalévání se hodí zejména proto, že svým složením vyhovuje rostlinám (venkovním i pokojovým). Nejsou v ní obsaženy soli a chlor, a je proto vhodnější než pitná voda z kohoutku.

Pro šetrnější praní

A proč vlastnosti dešťové vody oceníte také při praní prádla? Lépe se v ní rozpouští prášek a nepředstavuje velkou zátěž pro pračku jako mnohem tvrdší voda z kohoutku. Praní se proto vyplatí ještě více i z důvodu, že při něm nejsou zapotřebí změkčovače.

Přestaňte splachovat peníze do záchodu

Dalším možným způsobem využití je splachování WC. Divili byste se, kolik vody ročně spláchnete do záchodu a není jediný důvod, proč by to měla být ta dražší z kohoutku. Toaleta se navíc nebude ucpávat vodním kamenem.

Publikováno: 25. 03. 2019

Kategorie: Rady a tipy

Tagy: jak využít dešťovou vodu | využití dešťové vody