Průkaz energetické náročnosti budovy

Možná, že jste už někdy něco slyšeli o průkazu energetické náročnosti budovy. V tomto článku vás seznámíme s tím, co tento průkaz znamená a k čemu je vlastně dobrý.

Energetický průkaz se vyplatí mít při prodeji nemovitosti

Průkaz energetické náročnosti budovy je určen především pro velmi snadné a jasné zhodnocení stavby s ohledem na její energetickou náročnost. Průkaz pomáhá snadnému porovnání budov z hlediska nároků na energie, včetně nákladů na jejich celoroční provoz. Energetický průkaz může rovněž posloužit stávajícím majitelům budovy nebo případným zájemcům o koupi nebo pronájem budovy, jako jeden z praktických nástrojů pro určení celkové výše kupní ceny či nájmu. Energetický průkaz se zhotovuje pro rodinné nebo firemní domy a budovy.

Kdy je energetický průkaz potřeba mít?

Použití energetického průkazu stanoví novela energetického zákona 177/2006 Sb. z roku 2009, kde se praví, že průkaz energetické náročnosti budovy je povinnou součástí dokumentace při výstavbě zcela nových budov nebo při větších změnách a opravách dokončených domů s podlahovou plochou nad 1000 metrů čtverečních (kupříkladu při výměně oken, rekonstrukci zdroje nebo zateplení) či při prodeji nebo nájmu těchto budov. Energetický průkaz platí rovněž pro všechny budovy, které provozuje stát. Průkaz energetické náročnosti budovy nesmí být starší deseti let. Průkaz energetické náročnosti budovy musí mít taktéž provozovatelé a správci budov nad 1000 metrů čtverečních podlahové plochy využívaných pro školství, kulturu, zdravotnictví, sport, obchod, ubytovací a stravovací služby. Totéž platí pro budovy veřejné správy a zákaznických středisek v odvětví energetiky, vodního hospodářství, dopravy a telekomunikací. Průkaz energetické náročnosti budovy je zhotovován podle metodiky vyhlášky 148/2007 Sb.  

Publikováno: 12. 11. 2012

Kategorie: Rady a tipy | Dřevostavby