Výběr oběhového čerpadla není věda. Jak na to?

Stavíte vysněné bydlení, případně rekonstruujete starší dům a hledáte náhradu za staré oběhové čerpadlo, které nepracuje ani zdaleka tak efektivně jako nejnovější modely? Anebo vám stávající přestalo fungovat, a tak se poohlížíte po plnohodnotné, a v lepším případě lepší náhradě? V každém případě by se vám mohlo hodit několik praktických rad, protože vybrat to „správné“ čerpadlo není vždy tak snadné, jak se na první pohled jeví.

Proč oběhové čerpadlo raději neopravovat?

Co se týče opravy nefunkčního oběhového čerpadla starého typu (tzn. třístupňového), na první pohled jde ekonomicky rozumnou volbu. Oprava vychází výrazně levněji než pořízení nového zařízení, nicméně z hlediska efektivity provozu, a tedy i celkových nákladů, je z dlouhodobého hlediska mnohem výhodnější kvalitní elektronické oběhové čerpadlo. Zároveň platí, že kvalitní oběhová čerpadla – například značek Grundfos a DAB – jsou o něco dražší než oběhová čerpadla neznámých a neprověřených značek, zato však nabízí lepší vlastnosti a o třídu vyšší kvalitu (a tedy i životnost). Účinnost moderních elektronických oběhových čerpadel může být o 60 i 80 % vyšší oproti čerpadlům starého typu, jejichž chod nebylo možné regulovat.

Které parametry hrají hlavní roli?

Při výběru oběhového čerpadla dbejte zejména na účel využití (oběh vody, vytápění...) – tomu byl měla odpovídat konstrukce i vlastnosti daného zařízení. V rámci správné kategorie pak zohledněte maximální výtlačnou výšku (= hydraulický výkon čerpadla), dimenzi připojení (=jaký průměr má připojovací závit) a vestavnou délku čerpadla. Pokud vám výběr oběhového čerpadla připadá příliš komplikovaný a neradi byste udělali chybu, využijte kvalifikované poradenství specializovaného prodejce RedEd.cz, který nabízí špičková oběhová čerpadla výše uvedených značek.

Publikováno: 11. 01. 2021

Kategorie: Rady a tipy