Přilákejte na svou zahradu ptáky: Naučte se, jak je v zimě krmit a vyrobte si vlastní lůj!

V zimě může být zahrada prázdná, zahradní nábytek uklizený, ale pokud najdete vhodné místo, na které připevníte krmítko, budete mít o zábavu postaráno. Ptáci, kteří jsou u nás i přes zimu, se rádi přiletí nakrmit a je také možné, že se příští rok zase vrátí.

Semínka jsou oblíbenou potravou

Semínka jsou výživná a plná tuku, který je na zimu potřeba. Zkrmovat můžete nejrůznější druhy – lněné semínko, konopné, slunečnicové. Ptáčci však nepohrdnou ani řepkou nebo prosem. Do krmítka stačí nasypat hrst některé z těchto plodin, ale vhodnější je krmení namíchat. Skvěle vám k tomu poslouží dřevěné příbory. I když se to nezdá, i ti nejmenší ptáčci umí být pěkně vybíraví. Pokud je naučíte pouze na semínka, která jsou chutná, začnou v krmítku postupně hledat právě to, co jim nejvíce lahodí. Mohlo by se stát, že zbytek stravy (jako je obilí nebo ovesné vločky) najdete vyhrabané okolo krmítka. Náš tip: Pro dlouhé nudné zimní večery máme pro vás skvělou zábavu. Pořiďte si sadu na malování podle předlohy a začněte si vyrábět originální vlastnoručně dělané dekorace do bytu.

Kombinujte více druhů

Zimní ptactvo můžete krmit různými semínky, ale také obilovinami nebo ořechy. Obilí kombinujte se semínky a při sypání do krmítka komponenty vždy smíchejte. Ořechy můžete nalámat a přidat je do krmítka. Pokud rádi kutíte, můžete ořechy navléknout na drátek a přivázat je někde poblíž krmítka. Ptáčci je budou ozobávat a vy si tak budete moct užít jejich přítomnost. Můžete si v klidu sednout na lavičku a zaposlouchat se do jejich díků.

Vyrobte ptáčkům vlastní lůj

Semínka u ptáků stále vyhrávají, radost jim ale uděláte i lojovou kuličkou, která je velmi výživná. Tu můžete koupit v obchodě (se začátkem zimy se tento sortiment začne objevovat na pultech), ale můžete si ji také vyrobit. Co budete potřebovat:
  • lůj nebo neslané sádlo
  • semínka, ovesné vločky a jiné dobroty
Tuk rozpusťte v malém kastrolu a přidejte do něj připravená semínka. Vmíchat můžete slunečnicová semínka (použijte loupaná, pokud semínka sypete do krmítka, ptáčci si poradí i s neloupanými), lněné semínko nebo mák, který tuk zahustí. Směs poté nechte zchladnout, ale ne úplně zatuhnout. Připravte si malé nádobky, například vydlabané poloviny ovoce, které mají tvrdou slupku (pomeranč, granátové jablko) nebo třeba starý květináč. Pokud je lůj velmi tuhý, můžete z něj také vytvářet kuličky a balit je do síťky z umělé hmoty. Až budete mít vše naplněno, lůj stačí pouze zavěsit někam na zahradu – ke krmítku nebo na větev, aby měli ptáci ke krmení dobrý přístup.

Tvar krmítka je důležitý

Nevíte, jaký tvar krmítka si máte pořídit? Sehnat (nebo i vyrobit) si můžete nejrůznější druhy. Volte vždy takové, které je dostatečně prostorné na to, aby se do něj mohli dostat i větší ptáci. Důležitou součástí každého krmítka je stříška, díky níž nemůže krmení zmoknout. Praktickým doplňkem je také ohrádka, která zamezuje vypadávání krmiva do exteriéru. Stav krmiva vždy kontrolujte, aby se ho na dně neusazovala příliš velká vrstva, která by mohla časem zplesnivět. Zob přidávejte po menších dávkách a raději častěji. Nezapomeňte na pestrost jídelníčku, zajistíte si tím návštěvu více druhů ptáků. Krmit můžete začít už v listopadu a pokračovat klidně až do konce února.

Publikováno: 28. 07. 2021 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Zahrada a exteriér