Okrasné trávy patří před dům i na zahradu

Začíná vás zahrada nudit a rádi byste ji něčím zpestřili? Nebo jen chcete umístit něco do záhonu vedle vchodových dveří s nerezovou klikou, co by dělalo společnost poštovní schránce? Zkuste do něj zakomponovat okrasné trávy. Vydrží okrasné téměř po celý rok a jejich nabídka je natolik pestrá, že si vybere každý. Navíc traviny neplní jen dekorativní funkci, mohou být využité i prakticky a jsou naprosto nenáročné na pěstování. Většině postačí jarní sestřih, a to je vše! Kam se traviny hodí a jaké druhy patří mezi oblíbené? To vám hned sdělíme.

Kam trávy umístit

Trávy můžete umístit všude, kde vám to zahrada dovolí. Existuje spoustu druhů a kultivarů, které se liší vzhledem, ale také požadavky. Můžete tedy vybírat mezi travinami vhodnými do stínu, sucha, vlhka a na slunce. Zkrátka určitě si mezi travinami vyberete druh, kterému se u vás bude dařit.

Traviny se skvěle hodí jako elegantní doplněk jezírek, můžete z nich vytvořit zástěnu nebo i živý plot. Také je můžete použít k olemování záhonů.

Oblíbené druhy

Metlice trsnatá vytváří polo stálozelený hustý trs, který může dorůstat výšky až 180 cm. Metlice zvládne všechno, od vlhké půdy po sucho, slunce i stín. Skvěle se hodí do smíšených společenstev s divoce rostoucími trvalkami nebo do porostu dřevin.

Třtina ostrolistá je další oblíbenou okrasnou travinou. Zejména její odrůda Karl Foerster, která vás očaruje nenáročností, vzpřímeným tvarem, nadýchaností a bronzovým až červeným květenství. Třtina miluje slunce a vlhkou půdu. Dařit se jí bude klidně v podmáčené ale i sušší půdě.

Dochan psárkový určitě upoutá pozornost svými hustými trsy a jemným květenstvím, které bude zdobit vaši zahradu minimálně do prosince. Dochan má rád slunce a svěží, lehkou a propustnou půdu. Skvěle se hodí do kombinace s okrasnými dřevinami a trvalkami ale vynikne i samostatně. Můžete ho vysadit kolem břehu jezírka a sluší mu to i v nádobách.

Tip

Okrasné traviny je vhodné sázet od jara, nejlépe od května do konce srpna, začátku září. Při pozdější výsadbě hrozí, že se traviny pořádně nezakoření a uhynou.

Publikováno: 30. 03. 2023

Kategorie: Zahrada a exteriér

Autor: Roman Zemanek