Nízkoenergetický dům

V dnešní době, kdy cena vytápění obytných ploch rapidně stoupá, určitě mnoho z nás přemýšlí o pořízení nízkoenergetického bydlení. Nízkoenergetické domy jsou přitom hitem hlavně na západ od našich hranic, v Čechách zatím nízkoenergetické domy příliš rozšířené nejsou.

Nízkoenergetický dům a spotřeba energie

Podle normy na tepelnou ochranu budov by měla být roční spotřeba energie v nízkoenergetické domě maximálně 50 kilowatthodin (a nejméně 15) na metr čtvereční a rok. Tyto normy se přitom neustále snižují, před několika málo lety se považovaly za nízkoenergetické i domy s dvojnásobnými hodnotami. Musíme ale vzít v úvahu, jestli se nám vlastně taková investice vůbec vyplatí. Její návratnost je vzhledem ke vzrůstajícím cenám energií přibližně dvacet let.

Jak je to s provozními náklady?

Nutné je i promyslet, jak vlastně chceme šetřit náklady. Změna tvaru domu se na investované částce projevit nemusí, kvalitní okna či zateplování nízkoenergetického domu se může výrazně prodražit. Nízkoenergetický dům je totiž náročný na kvalitu materiálů při výstavbě a za kvalitu se samozřejmě musí patřičně zaplatit. Výhodnou investicí může být v rámci nízkoenergetických domů dřevostavba na klíč. Předem vyprojektovaný dům, kde si můžete zvolit naprosto vše, co vám bude vyhovovat. 

Lidé, kteří už mají zkušenosti s novostavbami v ohledu nízkoenergetických domů si pochvalují hlavně nižší náklady za energii, které naplno splnily jejich očekávání i třeba při mimořádně studené zimě. Ročně totiž na provozu domácnosti rodinného nízkoenergetického domu obývaném třemi či čtyřmi lidmi zaplatíme zhruba třicet tisíc korun.

Na co si dát při realizaci nízkoenergetického domu pozor?

Problémem při novostavbě nízkoenergetického domu by mohla být dřevěná okna, takže z důvodů možného pozdějšího výrazného úniku tepla zvolíme spíše jiný materiál. Co se rovněž příliš nevyplatí, je centrální vytápění vzduchem, které můžeme jen těžko regulovat a kromě toho je příliš nákladné. Úplně totiž postačuje jednoduchý topný systém, náročné teplovzdušné topení není vůbec potřebné ani vhodné. Přemýšlejte například o podlahovém vytápění, které je v dnešní době velice moderní a energeticky úsporné. Nezapomínejme na to, že nejde o nijak elegantní bydlení. Jde především o nízké náklady na provoz, takže tentokrát nechme módu stranou.    

Publikováno: 17. 11. 2012 / Aktualizováno: 17. 02. 2023

Kategorie: Nízkoenergetické a pasivní domy