Pečujte o trávník s moderním tichým pomocníkem

Letos jsme se dočkali opravdu velikého množství vláhy, a tak tráva roste jako divá! Také máte pocit, že sekáte po stále? Tak si ulehčete práci a odpočiňte si od hluku.

Tiché sekání

Už opět uzrál čas na sekání trávníku? Soused už se moc netváří a vám zvuk vrčící sekačky dvakrát nelahodí? Jako další možnost se nabízí kosa. I když to bude bez hluku, pravděpodobně si moc sekání neulehčíte. Další variantou jsou bateriové sekačky, se kterými se můžete těšit jak z tichého sečení, tak z dalších moderních vychytávek.

Pozor na příliš krátkou délku!

Příliš na krátko posečená tráva není to pravé ořechové. Ano můžete se s touto variantou setkat kolem cest a silnic a možná i na něčích zahradách v okolí. Ale pravděpodobně se během parného léta na těchto místech moc nezazelená. V půdě se totiž neudrží tráva ani ranní rosa a zahrada začne postupně schnout a strádat. Sekat trávu s železnou pravidelností po pár dnech, neprospěje jí, ani vám. Nechte trávu poporůst a sekejte jen tehdy, když to bude třeba nebo jen tolik centimetrů, kolik je nezbytně nutné. Jestliže se rozhodnete pro mulčování, nastavte výšku sekání tak, aby byla tráva zkrácena max. o třetinu své délky, čímž vytvoříte ideální podmínky, aniž byste stébla trávy příliš oslabili. Výšku sečení nastavíte u lépe vybavených sekaček centrálně pákou. To umožňují například i bateriové sekačky Kärcher LMO 36-40 Battery nebo LMO 36-46 Battery. U nich můžete nastavit pět stupňů žací výšky v rozmezí 2-7 cm. Jednoduše nastavíte páku na těle sekačky do požadované polohy. Podívejte se na video, jak snadné to může být: https://www.youtube.com/watch?v=xF5nmz7Cj2M Tip: Bateriová sekačka Kärcher LMO 36-46 Battery si snadno poradí i s pozemky s větší rozlohou. Zanechává za sebou 46 cm široký pás posečené trávy, a i přestože je robustní, vyniká lehkou manipulovatelností. Pokud si k ní pořídíte 36 V baterii s kapacitou 5,0 Ah, zvládne na jedno nabití posekat pozemek o rozloze 650 metrů čtverečních. Pohodlně s ní můžete manévrovat na nerovném terénu a díky přídavnému pohonu je práce s ní příjemná i v mírném svahu. 55 litrový koš má praktický ukazatel naplnění, a pokud se rozhodnete využít posečenou trávu jako přírodní hnojivo, přenastavíte sekačku na funkci mulčování. Madlo přizpůsobíte své výšce bez použití nářadí, a navíc je úhlově nastavitelné ve dvou polohách. Po práci jej jednoduše sklopíte a sekačku uložíte.

A co ta divočina tam u plotu

Snad každá trochu větší zahrada má takové místo. Je většinou někde u plotu, v rohu, u lesa, nebo navazuje na louku, která plynule přechází v bujnou vegetaci a divokou přírodu. S klasickou sekačkou si zde nevystačíte. Můžete použít již zmíněnou kosu a vzít to po staru, nebo zvolte vyžínač, tedy strunovou sekačku. Je lehká, snadno se ovládá. Obsekáte s ní kraje trávníků, okolí schodů, výborně se hodí pro začištění okolí stromů nebo keřů. Když se chcete pohybovat po zahradě bez omezení, je dobrou volbou bateriová strunová sekačka. Umožňuje pohyb bez kabelu i v nejvzdálenějších místech, je tichá a bez emisí. Tip: Aku strunová sekačka Kärcher LTR 36-33 Battery dokáže střihnout vysokou trávu, kopřivy i náletový porost. Kroucená žací struna vytváří přesný řez stébel i listů. Její automatické nastavení zajišťuje vždy správnou délku. Měkčená rukojeť a zádový popruh usnadňují manipulaci. Výhodou je také možnost použití 36 V baterie jak pro strunovou sekačku, tak například pro klasickou travní sekačku. Velkou výhodou je, že výměnnou baterii lze používat i v dalších zařízeních Kärcher na platformě 36 V Battery Power. Více zajímavých informací pro krásný trávník a zahradu naleznete na www.karcher.cz/zahrada.

Publikováno: 12. 06. 2021

Kategorie: Zahrada a exteriér