Rozdíl mezi nízkoenergetickými a pasivními dřevostavbami

Jsou vůbec nějaké rozdíly mezi nízkoenergetickými a pasivními dřevostavbami? Ano, jsou. Rozdílů je hned několik, v tomto článku vám představíme rozdíl v ekonomické návratnosti, vytápění a komfortu bydlení.

Ekonomická návratnost

Nejprve si tedy položme otázku: Který dům je lepší si vybrat z hlediska návratnosti financí? Jestliže upneme svou pozornost na srovnání nízkoenergetického a pasivního domu, zjistíme, že u přímé investice do nízkoenergetického domu se návratnost financí pohybuje zhruba mezi desíti až dvanácti lety. Pasivní dům je na tom při momentálních cenách energií ve srovnání s nízkoenergetickým domem o trochu lépe, poněvadž u pasivních domů je finančně méně nákladné provedení moderních vytápěcích systémů. V tomto směru je pasivní dům ekonomicky příznivější a výhodnější. Jelikož je spotřeba energií na vytápění v pasivním domě téměř minimální, je na tom s ekonomickou návratností lépe než nízkoenergetický dům.

Vytápění

Velký rozdíl mezi nízkoenergetickými a pasivními dřevostavbami je rovněž u vytápění. V pasivních domech například nenaleznete žádnou klasickou otopnou soustavu s radiátory, nýbrž do místností se vhání teplý vzduch malými tryskami. Pokud v mrazivých dnech svítí slunce, pak pasivní dům není třeba vůbec vytápět, neboť sluníčko poskytne skrze okna dostatek tepla. V letních měsících lze vzdušné rozvody použít naopak pro chlazení, do systému se jenom doplní jeden chladič, který vystačí na jeden rodinný dům. Další výhodou pasivního domu je, že nemusí vytápět malé pokoje a záchod, neboť tyto místnosti mají velmi malé tepelné ztráty, takže instalace topných radiátorů v nich postrádá smysl. Pasivní dům tedy ušetří více peněz za výtápění oproti nízkoenergetickému domu.

Komfort bydlení

I zde vyhrává pasivní budova, neboť pasivní dům poskytuje vyšší komfort bydlení než nízkoenergetický dům. Klima v pasivním domě je totiž po celý rok jako v klasickém domě na začátku jara a léta.  

Publikováno: 20. 01. 2023 / Aktualizováno: 15. 11. 2012

Kategorie: Nízkoenergetické a pasivní domy