Pasivní dům
Takzvaný pasivní dům (tohle označení rozumějme z hlediska spotřeby energií) je tím, o čem by měli uvažovat všichni, kteří si hodlají v dohledné době pořizovat vlastní bydlení a chtějí novostavbu. Ušetří totiž slušné finanční prostředky na vytápění a přitom se jim nesníží standardní životní komfort, na který jsou zvyklí z domova.
Vyplatí se vám ale investice do takového pasivního domu? Musíme dobře počítat. V pasivním domě totiž ročně za energie zaplatíme třeba jen pět tisíc korun, v obyčejném zděném domě mnohdy i pětkrát nebo šestkrát vyšší částku. Musíme vzít ale v úvahu i místo, kde budeme stavět, počet obyvatel té které vsi či města, geografickou polohu a dokonce i to, jak to vypadá s celkovým osluněním našeho budoucího domu, protože i to hraje v úsporách energií svou nezaměnitelnou roli.
Přitom nejde o žádné sci-fi, na první pohled nemusíte na novostavbě ani poznat, že se jedná o takzvaný pasivní dům. Co vás na něm může potěšit? Spotřeba energií na vytápění se podle normy pohybuje pod patnácti kilowatthodinami na metr čtvereční a kalendářní rok. Ostatní provozní náklady jsou ale podobné jako u jiných (běžných) domů, ušetřit ale můžeme ještě například instalací různých solárních panelů a podobně.
Odborníci doporučují hlavně nešetřit na vyladěném původním návrhu stavby. Jinak se můžete dočkat příliš velkých tepelných čerpadel, což je pak poměrně nekomfortní během letních veder a zimních mrazů. Pokud se ale vše řádně vyladí a zkonzultuje s odborníky, můžete se dočkat třeba příjemného pocitu čerstvého vzduchu i bez větrání.
A jaká je přibližná pořizovací cena pasivního domu? Asi vás to překvapí, ale velmi se blíží ceně za úplně normální obyčejný cihlový dům. Úspora nákladů na vytápění může v těch nejkvalitněji provedených stavbách dosáhnout klidně až devadesáti procent. Nepotřebujete totiž běžný systém vytápění, leccos za vás udělá slunce nebo šetrné elektrické spotřebiče.
V pasivním domě si můžete dopřát vyšší životní komfort. Nemusíte se obávat přílišného horka či mrazů, zařízení instalované přímo v domě zařídí stálý přívod čerstvého vzduchu a příjemné teploty uvnitř interiéru za každého počasí a rozhodně neočekávejte průvan a ani žádné plísně, což nepochybně ocení zvláště alergici.
Publikováno: 21. 11. 2012
Kategorie: Nízkoenergetické a pasivní domy