Postavili jste si dřevostavbu a zapomněli ji pojistit?

Splnili jste si sen o vlastním bydlení, nastěhovali jste se a už vám zbývá jediné – sjednat si kvalitní pojištění dřevostavby? Před takovými patnácti lety byste byli nepříjemně překvapeni, protože ceny pojistného pro domy ze dřeva byly oproti klasickým zděným domům vyšší. Pojišťovny argumentovaly tím, že „dřevo přece hoří rychle a cihla vůbec.“ Dnes by tento argument neprošel.

Jak pojišťovny přistupují k pojištění objektů ze dřeva?

Moderní dřevostavby již nejsou pokládány za nebezpečné. Současné materiály a technologické postupy jsou natolik pokročilé, že umožňují domům ze dřeva odolávat vůči živlům ještě lépe než ostatní typy staveb. Kromě požáru jsou lépe chráněny i před povodněmi a zemětřesením. V minulosti pojišťovny rozlišovaly, z jakého typu materiálu byla nemovitost postavena. Tento způsob kalkulace ceny dnes používají jen některé pojišťovny, a to pouze v segmentu dřevěných chatek a rekreačních objektů. Rozhodující jsou samozřejmě stáří, míra opotřebení a stav opotřebení. Přečtěte si také odpovědi na dotazy k majetkovému pojištění – ujasníte si, jak pojištění funguje a na co si dát pozor.

Rychlé vzplanutí dřevostavby je mýtus

Ohledně dřevostaveb a rychlého hoření panuje řada mýtu a polopravdu. Skutečnost je taková, že odolnost byla mnohokrát testována a zkoumalo se především chování konstrukcí „two by four“, které jsou ve světě nejrozšířenější. Výsledky byly překvapující, protože konstrukce dokázaly odolat požáru více než hodinu. Konkrétně 69 minut a až poté se porušila její celistvost a došlo k prohoření pláště. Vnitřní plášť stěny z OSB prohořel až za 105 minut.)

Kde vás pojistí bez ohledu na typ objektu?

Chcete-li mít jistotu, že za své peníze získáte kvalitní pojistnou ochranu, sjednejte si online pojištění nemovitosti u ERGO pojišťovny. Ta oproti ostatním pojišťovnám stanovuje cenu na základě obytné plochy. Vyhnete se tak případnému podpojištění.

Publikováno: 01. 09. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Tagy: jak hoří dřevostavba | pojištění dřevostaveb