Důležitost osvětlení v domácnosti a jak zvolit ta správná svítidla

Pomalu ale jistě se přibližují dlouhé večery. Pokud právě teď rekonstruujete nebo přímo stavíte své obydlí, neberte osvětlení na lehkou váhu. Zkuste přemýšlet, kde všude by se Vám světla mohla hodit a jaké typy svítidel by to měly být. Pro čtení nebo pro práci, jejíž součástí je například psaní či zaznamenávání si povinností do diáře se bude skvěle hodit stropní svítidlo s vysokou intenzitou. Tu však neoceníte při relaxačním večeru, kdy bude v plánu povídání si u šálku čaje či sledování televize. Načerpejte pár rad a držte se přísloví „Každý se dokáže poučit ze svých chyb, jen moudrý se poučí na chybách ostatních.“ protože nesprávná volba osvětlení chybou skutečně je.

Místnosti s potřebnou vysokou intenzitou světla

Nejprve se podíváme tam, kde je dostatek světla skutečně potřeba. Jsou to například kuchyně, pracovny nebo dětské pokojíčky. Místnosti, ve kterých vykonáváme důležité činnosti, které se neobejdou bez vysoké intenzity světla. Kdo by přece chtěl vařit, psát úkoly nebo pracovat. Vysokou intenzitu svícení nám jsou schopna zabezpečit stropní svítidla. Vybírat je možné například z podhledových svítidel, klasických stropních svítidel, která jsou připevněná hned u stropu, anebo z lustrů.

Místnosti sloužící k odpočinku

V ložnici, kde je čas od času potřeba snížit intenzitu svícení, přijdou vhod například lampičky na noční stolek, taková rada vás však jistě nepřekvapí a snad vás i všechny napadne. Nad čím však většina z nás nepřemýšlí, je noční probuzení a potřeba dojít si na toaletu nebo pro sklenku vody do kuchyně. V takovém případě budeme vděčni svítidlům zabudovaným ve stěně kousek nad podlahou. Takové světlo nedosvítí do očí, neprobere nás, ale zároveň odvede tu nejlepší možnou práci – dovede nás na potřebné místo bez újmy. Tato světla je samozřejmě možné umístit kdekoliv v domácnosti.

Publikováno: 27. 02. 2023 / Aktualizováno: 31. 08. 2022