Chcete půjčku na bydlení? Nejdříve se zorientujte v úrocích a RPSN

Rozhodli jste se pro hypotéční či jiný úvěr, prostřednictvím kterého budete financova stavbu, modernizaci nebo rekonstrukci bydlení? Vzhledem k tomu, že nepůjde o malou částku, byste neměli podcenit výši úrokové sazby. Anebo byste se měli zaměřit na RPSN? Na první pohled jde o podobné parametry, ale ve skutečnosti je mezi nimi docela velký rozdíl. Vše, co byste o obojím měli vědět, najdete v tomto článku.

Co je to úrok?

Úrok patří mezi základní kritéria, kterými se řídíme při výběru úvěru. Jedná se o poplatek, který zaplatíte věřiteli nad rámec částky, kterou si od něj půjčíte. Pro více než jednoleté období si můžete úrok vypočítat pomocí jistiny, sazby a doby splatnosti. A to podle následujícího vzorce: (jistina × sazba × doba splatnosti) / 100. Případně použijte některou z úrokových kalkulaček, které jsou běžně dostupné na webu. Ovšem pozor, podstatnou roli hraje časové období, pro které je úrok uváděn. Narazíte na zkratky jako p. a. (roční úroková sazba), p. d. (denní úroková sazba), p. m. (měsíční úroková sazba), p. q. (čtvrtletní úroková sazba) a p. s. (půlroční úroková sazba). Někteří poskytovatelé úvěrů se snaží klienty zmást tím, že schválně uvádí úrok k jinému časovému období.

Co je to RPSN?

Jak je to s úrokovou sazbou již více, ale co je RPSN? Z výše uvedených informací je jasné, že roční procentní sazba nákladů není to totéž jako úrok – ten je logicky nižší než RPSN. Z RPSN zjistíte, kolik vás bude půjčka stát. Kromě úroků obsahuje také administrativní poplatky související s vyřízením půjčky, akontaci, pojištění schopnosti splácet, poplatky za vedení účtu a další položky, které byste u úroků nevyčetli. Co z toho plyne pro vás? Až budete vybírat úvěr, orientujte se podle RPSN. Jedině díky tomuto parametru zjistíte reální náklady a budete moct objektivně porovnat jednotlivé nabídky.

Publikováno: 16. 09. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Finance