Boj s tesaříkem můžete vyhrát, ale nesmíte ho odkládat na neurčito

Člověk by se měl doma cítit bezpečně, a proto není žádoucí, aby obydlí decimoval jakýkoliv nevítaný host. Těch se bohužel může objevit víc než dost. Kromě obávané houby dřevomorky a notoricky známého červotoče patří mezi největším postrachy chatařů, chalupářů – a samozřejmě i majitelů dřevostaveb a zděných domů tesařík krovový. Proč představuje velkou hrozbu, jak ho poznat a následně zlikvidovat? Odpovědi na všechny otázky najdete v tomto článku. Čeleď brouků Tesaříkovitých čítá kolem dvaceti tisíc druhů. V souvislosti s podlým dřevokazným hmyzem se přesto hovoří především o tesaříku krovovém, který se v hojném počtu nachází i na území České republiky. Kdybyste náhodou vycestovali do Asie, Ameriky nebo Austrálie, pravděpodobně se s ním setkáte i tam. Je poměrně nenáročný a ke spokojenému životu mu stačí vlhké dřevo. Za své útočiště si však nevybírá pouze pořezané kmeny a trouchnivějící pařezy, neodmítne ani zpracované dřevo. Dospělý jedinec do něj klade vajíčka, z nichž se následně vylíhnou larvy a po mnoho let v konstrukci budují spletitou síť chodeb. Ptáte se, jak mohou tesaříci, respektive jejich drobné larvy, napáchat fatální škody? Tak za prvé – s délkou 20-22 mm příliš drobné nejsou. Jejich chodbičky zásadně narušují konstrukci napadeného materiálu, který se může po nějaké době doslova rozpadnout na prach. Což je velký problém především v případě nosné konstrukce střechy.

Podle čeho poznáte, že je to opravdu tesařík?

Dospělý tesařík dosahují délky 1-2 cm a žije nejdéle 1 měsíc. Poznáte ho podle smolně hnědého zbarvení, dvou nezřetelných příčných pruhů na krovkách a krátkých tykadel, které obvykle nedosahují ani do poloviny krovek. Přítomnost larev tesaříka odhalíte nalezením hromádky dřevěného prachu či pilin v okolí napadeného místa. V noci jejich aktivitu zaznamenáte sluchem – v brzkých ranních hodinách je (za předpokladu úplného ticha) slyšet vrzání a chroustání.

Jak se tesaříka zbavit?

Podstatné je zakročit rychle. Povrchová impregnace obvykle nefunguje, protože se larvy nachází hlouběji pod povrchem dřeva, a tak je většinou nezbytné kontaktovat odborníky. Firmy, které se specializují na hubení dřevokazného hmyzu, mají k dispozici např. mikrovlnné záření, zařízení na bázi ultrazvuku a další techniku pro snadnou a efektivní likvidaci. Následovat by měla ochrana dřeva k tomu určeným přípravkem.

Publikováno: 27. 02. 2023 / Aktualizováno: 30. 06. 2021

Kategorie: Rady a tipy