Ptačí krmítko a jídelní stůl – co mají společného?

Máte také na zahradě ptačí krmítka? Přečtěte si, na co si dát pozor a jak udržovat rutinu.

Také krmíte během zimy ptáčky? Věděli jste, že některé věci, které běžně děláme jim ale mohou spíše uškodit? Ptačí krmítko je takovým jídelním stolem a je potřeba si do paměti vtisknout několik pravidel, díky kterým bude naše pomoc opravdu efektivní.

Ve většině případů každý majitel krmítka či krmítek sype jako potravu semínka, případně přidá i nějaké oříšky. Obojí je dobrou volbou, protože obsahují tuky a živiny tak důležité pro přežití větších i menších opeřenců. Ovšem aby taková potrava přinesla kýženou pomoc, je potřeba myslet na to, že pokud ptáčci objeví vaše krmítko, budou se k němu během mrazů i jen chladnějších dnů opakovaně vracet. Proto je více než žádoucí dodržovat při doplňování semen pravidelnost. V opačném případě může dojít i k úhynu, protože během chladných měsíců budou opětovně hledat útočiště právě u vás.

Naopak jakmile zima nadobro skončí a přijdou měsíce hojnosti, skončete s dosypáváním až do pozdního podzimu. Pokud byste navykli své opeřené kamarády na pravidelné krmení během léta, mohli by zlenivět, což není žádoucí, protože hrají svou úlohu při udržování zdravých zahrad.

Velice důležité je zbavovat krmítka zbytků jako jsou slupky a navlhá semena. Pozornost uvíznutým semenům a zbytkům byste měli věnovat právě proto, že pokud je pravidelně nebudete řádně odstraňovat mohou začít tlít a podléhat plísni. Nebo naopak mohou dát vzniknout šíření bakterií, které ptákům škodí a vyvolávají onemocnění. Ovšem vymetení mnohdy nestačí, protože krmítka mají třeba rantl, aby krmení nepadalo na zem. A právě i ty zbytky uvíznuté ve spárách je potřeba odstranit. V posledních dnech se opět spíše otepluje, a to rychleji se budou zbytky kazit.

Vlastně je to dost podobné našemu jídelnímu stolu, případně konferenčnímu stolku a v některých případech i pohovce. Zbytky jídla nejsou estetické, ale ani praktické a žádoucí. Tu odpadne pár drobečků z rohlíku, tady cukr nebo dokonce nějaké to semínko z pečiva a už se váš stůl nápadně podobá právě ptačímu krmítku. Společné mají právě to, že jsou potřeba udržovat čisté.

Naštěstí je to to ještě snazší, než když si vezmete smetáček a lopatku a praktičtější, než když si drobky zkoušíte ze stolu smést do dlaní. Malý bateriový vysavač s nástavci může být tím správným pomocníkem. Díky tenké hubici se dostanete i do s pár krmítek, a naopak bez nástavce se zase vypořádáte s nečistotami na pohovce i židlích, a hlavně stolu či v autě.

Praktický a lehký ruční vysavač Kärcher CVH 2 Premium budete mít stále po ruce a úklid s ním bude vždy rychlý a pohodlný. Vysaje nečistoty z každé skuliny vašeho domova ale i v autě, šuplících a pohovce. Zvládne drobky, prach, chloupky, písek a při nejvyšším výkonu i hrubé nečistoty. Díky hygienickému filtru HEPA 12 a omyvatelnému systému ocelové síťoviny předchází víření prachu a zápachu při vysávání. Proto je vzduch vždy čistý. Při nižším výkonu vydrží až 20 minut. Ideální tedy i pro úklid před návštěvou nebo když se nechcete tahat s větším vysavačem. Je lehounký a skladný, můžete ho půjčit i dítěti.


Více informací naleznete na www.karcher.cz

Publikováno: 14. 03. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Roman Zemanek