Požární bezpečnost dřevostaveb

Oheň je velký nepřítel, který ničí majetek i lidské životy. Proto je dobré vědět, jak velkým požárům předcházet. Na těchto stránkách vám představíme základní požadavky na požární bezpečnost dřevostaveb.

Dřevostavby jsou odolnější vůči ohni než ocelové stavby

Dřevostavby v posledních letech podléhají velmi přísným normám, jejichž požadavky jsou verifikovány přesnými a precizními výpočty a následnými praktickými testy a zkouškami. Na podkladě těchto praktických testů a zkušeností s  reálnými požáry bylo rozpoznáno, že dobře navržená a provedená dřevěná konstrukce odolává ohni mnohem lépe než ocelová konstrukce. Ocelová konstrukce nehoří, ovšem působením značně vysokých teplot se pomalu roztahuje, takže ztrácí svou nosnost. Při velkém požáru se tak ocelové konstrukce může zhroutit. 

Dřevěné obklady chrání před ohněm

Dřevo narozdíl od kovu hoří předvídatelně. Při hoření se na povrchu dřeva utváří viditelná zuhelnatělá vrstva, která zabraňuje přístupu kyslíku a tím i dalšímu rozšiřování ohně. Ohněm nezničené dřevo si udržuje svou pevnost a tuhost, takže dřevěná konstrukce je po celkovém zvládnutí požáru uspokojivě stabilní a především se nehroutí. Dřevěné obklady se proto používají jako dobrá a spolehlivá ochrana před ohněm ocelových konstrukcí.

Nezapomeňte na autonomní hlásiče požáru

V každé dřevostavbě by nemělo chybět zařízení autonomní detekce a signalizace požáru, které by mělo být umístěno v nejvyšším místě společné chodby. Pokud máte v dřevostavbě krbová kamna a komín, je potřeba mít bezchybnou instalaci a odizolování. Nedílnou součástí každé dřevostavby jsou rovněž hasicí přístroje. Pro jeden rodinný dům musí být nainstalován aspoň jeden hasící přístroj, který má hasící schopnost 34 A. V domě by rovněž měla být aspoň jedna nechráněná úniková cesta o šířce 0,9 metrů a šířce dveří nejméně 0,8 metrů.

Publikováno: 28. 02. 2023 / Aktualizováno: 22. 11. 2012

Kategorie: Rady a tipy | Dřevostavby