Fakta a mýty o dřevostavbách

Dřevostavby jsou na tuzemském trhu stále žádanějšími a populárnějšími, přesto o nich tradují některé negativní mýty, které dřevostavbám určitě nedělají dobré jméno a pověst. Projděme si některé mýty zevrubně.

Dřevěný dům lépe hoří

První mýtus mezi lidmi hovoří o tom, že dřevěné stavby lépe hoří. Skutečná realita je však jiná, dnešní dřevěné konstrukce jsou naopak značně odolné vůči požáru. Zuhelnatělá povrchová vrstva na nosných prvcích konstrukce totiž zamezuje dalšímu ohoření. Žhnoucí dřevěný trámový strop tak může paradoxně odolat mnohem déle než keramický strop, který je vložený do ocelových profilů. Ocelové profily totiž působením tepelných deformací a poklesu pevnosti spadnou mnohem dříve než dřevěná konstrukce.

Budete mrznout

Druhým mýtem, který koluje mezi lidmi je, že dřevěná budova má horší tepelněizolační vlastnosti než budova zděná. Zde je potřeba říci, že dřevěné budovy jsou opravdu lehké a mnohem hůře akumulují teplo. To však je také možné považovat i za výhodu, neboť vzduch v dřevěné budově se mnohem rychleji vyhřeje. Teplo v místnosti se v dřevěném domě totiž neukládá do žádných těžkých a bytelných konstrukcí.

Za chvíli vám spadne na hlavu

Třetí velkým mýtem je, že dřevěné budovy mnohem méně vydrží a tudíž mají mnohem nižší životnost. Tento velký mýtus je potřeba rovněž vyvrátit. Správně a dobře udržovaný dřevěný dům má minimálně stejnou životnost jako zděná budova. O zděnou stavbu je však také potřeba se pravidelně starat. Pokud se o dřevěný dům budete pečlivě starat, vydrží vám stejně jako zděná budova.

Sousedi budou všechno slyšet

Posledním čtvrtým mýtem je, že v dřevěné stavbě jde všechno slyšet. Pravdivost tohoto mýtu je však také pouze částečná. Pokud se při stavbě dřevěného domu postupuje řádně podle všech technologických postupů, je i v dřevěných stavbách akustika v naprostém pořádku.

Publikováno: 28. 02. 2023 / Aktualizováno: 14. 11. 2012

Kategorie: Rady a tipy